Kapat
Türkçe English

Büyü, Sihir ve Maji


Tüm bunlar aynı şey mi yoksa hepsinin birbirinden farkı var mı? Bunlar sıkça tartışılan ve her yerde farklı cevaplar bulma ihtimalinizin yüksek olduğu karmaşık ve detaycı ayrımlardır.

Öncelikle majiden başlayalım. Aslında dilimizde maji diye bir kelime yoktur. Ancak toplumumuzda var olan müslüman hacı hoca büyücülerden kendini ayırmak isteyen kabalacı, hermetik, wiccan vs genç nesil büyücülerin kullandığı bir kelimedir. Bu tamamen kendi yolunun ayrı olduğunu vurgulamak için kullanılan farklı dilde bir kelimedir. 

Peki bizim büyücü hocalarımızın büyüsünün işleyişiyle, yeni nesil büyücülerimizin majisinin işleyişi aynı mı?

Öncelikle yol ayırımından başlayalım, büyücü hocalarımız havas ilmini kullanır, takip eder. Arapça kullanılır, ama kaynaklarında ibranice de olduğu görülür. Varlıklardan bahsedilir. Gezegenlerin tesirleri, büyünün zamanı vardır. Bunun dışında büyünün işleyişinde renkler, kokular, semboller vs kullanılır.

Bir de asıl önemli nokta, okuyup üfleyen herhangi bir materyal kullanmayan ve halk arasında "nefesi kuvvetli hoca" denen farklı bir çeşidi vardır. İşte buna "sihir" diyoruz. Bu aynı zamanda "kalbi temiz, ne dilese oluyor" denen kişilerin kullandığı direk yukarısı ile bağlantısı olan; dilek ve isteklerini gerçekleştirmek için sadece düşünmesi yeten büyülü etkiye sihir denir. Ama bu etkinin kontrol edilebilmesi için eğitilmesi ve geliştirilmesi şarttır.

Majide, bu sihir ve büyü farkını tanımlamak için "high magic" ve "low magic" terimleri kullanılır. Mesela cadılıkta materyaller kullanılır, çeşitli otlar, yağlar, iksirler. Havasçı büyücülerin kullandığı gibi gezegensel döngüleri takip eder, nesneler kullanırlar. Bunlar low magic olarak sınıflandırılır. Yani büyü için nesne kullanan kimseler. Ve okuyup üfleyerek büyü yapan havasçı hocalar high magic sınıflandırmasındaki gibi herhangi bir nesne kullanmadan direk emir ile olduran yukarıda ayrımı netleştirmek için "sihir" olarak belirttiğim büyüyü kullanırlar.

Yani nasıl ki bir havasçı hem büyü hem sihir yapabilirse, bir majisyen hem low magic hem high magic kullanabilirse, büyü ile majinin dil farkı dışında herhangi bir farkı yoktur. 


occultway.com © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır

WhatsApp ile Hemen Ulaş!