Kapat
Türkçe English

Zener Kartları, Durugörü Kartları, Rhine Kartları


Bir Adamın Bir Desteyi Kullanarak Parapsikolojiyi Bir Bilim Haline Getirmesi

Dr. Joseph Rhine, psişik güçlerin incelenebileceğine ve bunu yapmak için gereken araçlara sahip olduğuna inanıyordu. Bu araç zener kartlarıydı. Bu kartlar görsel tasarım olarak basit. Beş farklı şekil var: yıldız, daire, kare, artı ve dalgalı çizgiler. Bunlar beyaz bir arka plan üzerine siyah renk basılı ve arka tarafında ise normal destelerde olanlar gibi soyut bir desen bulunuyor. Ancak kartların tasarlanma amacı biraz daha karmaşık. Kartlar, Amerikalıların yarısının inandığı ve bilimsel topluluğun çoğunluğunun hiç var olmadığını söylediği bir şeyi test etmek için tasarlanmıştır: duyu ötesi algı veya altıncı his.

1930'lardan beri Zener kartları, durugörü kartları olarak da bilinen, psişik yeteneği incelemek için kullanılmış, telepati ve kâhinlik için test edilmiştir (1984 yapımı Hayalet Avcıları filminde Venkman'ın "durugörünün negatif etkilerini" test ettiği sahneden hatırlayabilirsiniz). Kartlar, bilim ve doğaüstü arasındaki kesişimde yer alır.

Rhine doğaüstü olaylarla ilgilenmeye 1922'de başladı, o zamanlar genç bir bitki fizyoloğu olarak Chicago Üniversitesi'nde botanik alanında doktora yapmaktaydı. Rhine ve eşi Louisa ikisi de çalışkan bilim insanlarıydı, ancak biyolojinin cevap veremediği soruları vardı; Rhine bir zamanlar bakanlık yapmayı düşünmüştü, ta ki eşi onu bilime yönlendirinceye kadar. Ve sonra, o yılın Mayıs ayında, Sir Arthur Conan Doyle'un öte yaşam için savunuşunu dinlemeye gittiler.

En bilinen aşırı rasyonel dedektif Sherlock Holmes'u yaratan Doyle, 1916'dan beri kendini spiritüelist ilan etmişti; medyumlar aracılığıyla ruh iletişiminin manevi bir ötesinin bilimsel kanılarını sunabileceğine inanıyordu. 1922'deki Amerika turu, sevdiği insanlar ölmüş olanlara onlardan mesaj iletmekti. Bu mesaj, Büyük Savaş'ın yıkımlarından hala acı çeken Amerika halkında yankı uyandırdı.

Rhines'ı cezbeden Ruhçuluk değil, Ruhçuluğun sunduğu cevapları bilimin inceleyebileceği fikriydi. Rhines'ın en büyük kızı ve kendisi bir klinik psikolog olan Dr. Sally Rhine Feather, şunları söyledi: "Her ikisi de yaşamın Büyük Sorularına cevap arayan ciddi genç insanlardı, belki de zamanlarının tipik bir özelliğiydi, çünkü üniversitede bilimsel düşünceyle karşılaşmaları gençliklerindeki dini inançları sarsmıştı." Feather, ebeveynlerini "Orta Batı'daki oldukça basit çiftçi kökenli genç insanlar" olarak tanımladı, ikisinin de ailelerinde ileri eğitim gören ilk kişiler olduğunu belirtti. Onlar için bilim dinin yerini almıştı, ancak yeterli değildi. Bilimi, son zamanlara kadar yalnızca dini alanlarda kullanılan şeyleri incelemek için kullanmak istiyorlardı.

1925 yılında mezun olduktan sonra, Rhine Batı Virginia Üniversitesi'nde botanik öğretmenliği yapmaya başladı, ancak gerçek tutkusu bu büyük sorularla kalmıştı. Feather'a göre, o ve Louisa kısa sürede "psikolojik araştırma üzerine ders dışı çalışmalara başladılar." 1926'da, Harvard Üniversitesi'nden Dr. William McDougall'ın "psikolojik araştırma" olarak adlandırılan konuda ilgilenen bir psikolog olarak izin yıllarında ders almak için bir fırsat doğdu. Rhine ve Louisa bunu fırsat olarak gördüler: Öğretmenlik görevlerini bıraktılar, tüm eşyalarını sattılar ve Boston'a taşındılar.

Öteki dünya için bilimsel kanıt bulabileceklerini görmek için bitki fizyolojisi kariyerlerini terk etmeye karar verdiler. Rhine'ın istediği şey kanıtıydı; doğrulanabilir, bilimsel, geçerli bir kanıt. Ancak bu, onu çok zorladı. Oldukça şüpheciydi, eğer Rhine'ın çalışması başarılı olursa, daha önce mucizevi olarak kabul edilen olaylar için alternatif açıklamalar sunabilecekti. Araştırmasına tutkulu, bilimsel yöntemin anlayışıyla yönlendirilen ve işine inançla bağlı eşi ve ortağı tarafından desteklenen Rhine, psişik fenomen masalarından ve Ouija tahtasından alıp bilimin dünyasına taşımak için ideal bir adaydı.

 

Rhine, ölümden sonra hayatta kalmanın kanıtlarını aramaktan vazgeçti ve bunun yerine durugörüye odaklanmaya başladı. Telepatiyi test etme çabaları ilk olarak gayri resmiydi: Normal bir oyun kartı veya numaralı bir kart kullanarak, genellikle medyumlar veya psişikler değil de öğrencilerden oluşan normal insanların, kartı görmeden tahmin edip edemeyeceklerini görmek için kullandı. Ancak bulduğu şey, insanların genellikle bir favori belirliyor ve gerçekten hangi kartın tutulduğunu tahmin etmek yerine zihinlerinin favorilerine yöneldiğini düşündü. Rhine, deneklerinin zihinlerinde daha önceki ilişkilendirmeleri olmayan görüntüler içeren tamamen yeni bir kart setine sahip olmak istedi. Bunun için, psikoloji bölümündeki meslektaşı, psikolog Dr. Karl Zener'e başvurdu. Zener bu basit şekilli kartları tasarladı ve Rhine jest olarak kartlara onun ismini verdi.

Deneyler, Duke öğrencileri arasında eğlenceli ve popüler olduğu için denek sıkıntısı yaşamadılar; sadece 1931'de Rhine, 63 öğrenciyle 10.000 durugörü testi yaptı ve bunlardan birçoğunun tesadüfe göre daha iyi puanlar aldığını buldu. Bazıları şansa göre o kadar iyi puan aldı ki istatistiksel olarak etkiliydi, bunlar arasında Duke'den ilahiyat mezunu Hubert Pearce de vardı - bir seferinde Zener destesinin tamamında 25 kere arka arkaya doğru tahmin yaptı. Bu arada, Rhine, işine ilgi duyan mezunlar ve lisans öğrencilerinden oluşan bir ekip toplamaya başlamıştı. Feather, yeni parapsikoloji araştırmacıları arasında bir hissiyat olduğunu hatırlıyor; "olağanüstü bir sonuç aldıklarında, içeri dışarı koşup zıplıyorlardı... Ne yaptıkları konusunda sadece heyecanlıydılar."

Mayıs 1934'te, Rhine, o zamana kadar 90.000 ESP denemesini analiz eden Extra-sensory Perception adlı bir kitap yayınladı. Bir sonraki yıl, Rhine'ın çalışması, bir zengin destekçi ona ve laboratuvarına iki yıl boyunca yılda 10.000 dolar verdiğinde büyük bir ivme kazandı, her şey yolunda giderse bu süreyi 10.000 dolarlık bir yılda beş yıl uzatma olasılığı vardı. Parayla, Rhine kendi laboratuvarını kurdu, hala Duke'un himayesindeydi ancak psikoloji bölümünden ayrıldı. Bağışçısı sayesinde, labaratuvar üniversitedeki en iyi finanse edilenlerden biri oldu - bütçesi Horn'un kitabında belirttiği gibi Duke'un bütçesinin onda biriydi.

Rhine'ın bu tür araştırmaları yapabilmesi ve bunlarda bu kadar iyi desteklenmesinin büyük ölçüde ne zaman ve nerede yaptığıyla ilgisi vardı. Birincisi, Duke yeni bir üniversiteydi ve, Feather'ın önerdiği gibi, yeni, kurulmamış bilime daha açıktı. Ve ikincisi, çoğu çağdaş bilim insanı Rhine'ın araştırmasına ilgi göstermedi, bazı büyük isimler ise ilgi gösterdi. William James, Thomas Edison ve Sigmund Freud gibi insanlar, paranormal konulara belli bir ilgi duyuyorlardı, ancak bazıları diğerlerinden daha az açıktılar.

Einstein'ın keşifleri, görünmeyen olasılıklar dünyasını açmıştı ve o zamanın bilim adamları, temel sınırlayıcı prensiplere ve kurulmuş fizik yasalarına meydan okuyan açıklamalara kapalı değillerdi. Ana akım bilimin çoğu hala parapsikoloji çalışmalarına düşmanca yaklaşıyordu - diğer bilim adamlarından Rhine'a gelen mektupların çoğunu "kötü ve çirkin" di. Ancak bir bakıma, bilimsel topluluk Rhine'ın araştırmasının değerli olabileceği fikrine hiç bu kadar açık olmamıştı.

Bu arada, genel halkın durugörü araştırmalarına olan ilgisi neredeyse sınırsızdı gibi görünüyordu. 1937'de, yerel gazetecilerden Zener kartlarını 10 sente alabiliyordunuz. Rhine'ın yeni kitabı New Frontiers of the Mind, Ayın Kitabı Kulübü seçimlerinden biri oldu, durugörü deneyleri radyo programlarının konusu oldu ve herkes telepati hakkında konuşmak istiyordu.

Rhine'ın ülkenin önde gelen parapsikologu olarak ünü, tuhaf, açıklanamayan deneyimler yaşayan veya başkalarının sahip olmadığı yeteneklere sahip olduklarını hisseden insanların onu şampiyonları olarak düşünmelerine neden oldu.

 

Ancak popüler kabul ve kurulmuş bilimin ihtiyatlı kucaklaması, parapsikolojiyi "kabul edilebilir" bir disiplin olarak betonlaştırmak için yeterli değildi. Labaratuvarın başlangıçtaki vaadinin ve Rhine'ın ve diğerlerinin durögürnün geçerliliğini sağladığına inandığı yüz binlerce denemeye rağmen, parapsikoloji hala okültün gölgesi altındaydı. Rhine ile bilim  arasındaki mesafe büyüdü.

Rhine emekli olduğunda, laboratuvar kapandı. Araştırmaya devam etmek için kar amacı gütmeyen bir araştırma merkezi olan İnsan Doğası Araştırma Vakfı'nı kurdu ve ölümüne kadar durugörü araştırmalarına dahil oldu. Rhine Araştırma Merkezi hala varlığını sürdürüyor.

Zener kartları, durugörü kartları veya Rhine kartları olarak da bilinir. Günümüzde Türkiye’de “Zener Kartları” ismi ve şekilleri telif ile koruma altına alınmıştır. Telif sahibi dışında birinin kartları satması kanunen yasaklanmıştır. Bu nedenle özgün şekilleri baz alarak okült semboller ile yeni bir “Durugörü Destesi” oluşturup satışa sundum.

Bu destede yuvarlak için ouroboros, artı için ankh, üç dalga için triquetra, kare için cadı değirmeni, yıldız için de septagram sembolleri kullandım.

Bu kartları karıştırıp hangisi olduğunu tahmin ederek durugörü yeteneğinizi ölçebilir ve tahmin yeteneğinizi sürekli kullanarak durugörü yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.


occultway.com © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır

WhatsApp ile Hemen Ulaş!